İsrailli bakan: İsrail, Ermenistan’la dostane ilişkileri geliştirme arzusunda

26.07.2017 – Bölge:Dünya, Ermenistan Konu: Siyase

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan bugün 25 Temmuz’da resmi ziyareti çerçevesinde Erivan’ı ziyaret eden İsrail Bölgesel işbirliği Bakanı Tzachi Hanegbi’yle buluştu.

Dışişlerinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre, bakan Nalbandyan, iki halkın ilişkilerinin tarihi derin köklere sahip olduğu, bunun devletlerarası işbirliğinin gelişimi için iyi bir zemin oluşturduğunu belirtti.

Erivan daveti için teşekkür den bakan Hanegbi, İsrail’in Ermenistan’la dostane ilişkileri geliştirme arzusunda olduğunu, ziyaret mesajının bu olduğunu ifade etti.

Taraflar buluşmada ikili gündemdeki farklı meselelere ayrıntılı değindiler, acil bölgesel ve uluslararası sorunları görüştüler.

Bakanlar toplumsal düzeyde Ermenistan-İsrail temaslarını canlanmasını memnuniyetle kaydederek, bunları devletlerarası ilişkilerin pekişmesine katkıda bulunduğunun altını çizdiler.

Nalbandyan ve Hanegbi hukuk-akit alanının genişletilmesi, dışişleri bakanlıkları arasında istişareler yapılması, uluslararası kuruluşlarda işbirliğinin sıkılaştırılması, paramentolararası değişim programlarının canlanması hususlarının önemine dikkat çektiler.

Müzakereler gündeminde ticari-ekonomik bağların teşviki yönüne adımlar da vardı, her iki taraf ta turizm potansiyelinin tam kullanımının önemini belirttiler.

Görüşmede kültür, bilim ve eğitim alanlarında ortak menfaate dayalı işbirliğinin derinleşmesine ilişkin konular görüşüldü.

Bakan Hanegbi, İsrail’in bölgesel gelişmelere yönelik yaklaşımları konusunda bilgi verdi.

Konuğun ricası üzerine bakan Nalbandyan, Karabağ sorununun barışçı çözüm sürecinin ileri taşınması amacıyla eşdeğer koşullar yaratılmasına yönelik Ermenistan ve AGİT Minsk Grubu eşbaşkanı ülkeler tarafından teşebbüs edilen çabalara dair bilgi verdi.

news.am/tur/news/402188.html

171 Total Views 1 Views Today

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*