Adıyaman PSAKD Başkanı: Kapı işaretleyen zihniyete karşı halklar birlik olmalı-VİDEO

26 Kasım 2017 –

PİRHA- PSAKD Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Yapıcı, Malatya’da Alevi yurttaşların evlerinin işaretlenmesinin ardından Ermeni Kurtuluş Kilisesi Derneği’nin taşlı saldırıya uğramasını değerlendirdi. Yapıcı, “Malatya’da oyunlar oynanmakta, bazı kişiler tarafından bir şeyler yapılmak istenmektedir. Alevi yurttaşların kapılarının işaretlenmesinin ardından Ermeni Kurtuluş Kilisesi Derneği’nin taşlı saldırıya uğraması tesadüf değildir” dedi.

Haberin Videosu

Malatya’da Alevi yurttaşların evlerinin işaretlenmesinin yankıları devam ederken hemen ardından Ermeni Kurtuluş Kilisesi derneğinin taşlı saldırıya uğraması başta Aleviler olmak üzere toplumun birçok kesimi tarafından tepki ile karşılandı.

Başta Alevi dernekleri ve cemevleri olmak üzere bu yaşanan saldırıları yaptıkları basın toplantıları ve açıklamalarıyla kınarken, Pir Sulatan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Yapıcı yaşanan olaylarla ile ilgili PİRHA’ya açıklamalarda bulundu.

“BİZ BUNU ADIYAMAN’DA DA YAŞADIK”

Yapıcı, “Malatya’daki Alevi canlarımızın kapılarının işaretlenmesini kınıyoruz. Onların yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz” diyerek şunları kaydetti:

“Bu olaylar yeni değil Cumhuriyet tarihi boyunca Aleviler bunu birçok kez yaşadı. Kerbela katliamından tutun bugünkü Malatya’daki Alevi evlerinin işaretlemesine kadar. Aleviler bunu Dersim’de,  Maraş’ta, Çorum’da, Sivas’ta, Gezi’de yaşadı. Aleviler olarak biz bunu asla Sünnilere mal etmiyoruz. Bu sistem Alevileri ve Sünnileri karşı karşıya getirmek için beli bir anlayışı kullanıyorlar. Ama biz buna asla müsaade etmeyeceğiz. Bir kaç yıl önce aynı durum yaşandı. Adıyaman’da bulunan toplumun bütün kesimleri bir araya gelerek buna tepki gösterdi. Bugün Malatya’da da aynı tepki gösterilmiştir. O yüzden bunu yapanlar amacına ulaşamayacaktır.”

“MALATYA’DA YAŞANANLAR TESADÜF DEĞİLDİR”

“Malatya’da kapı işaretleyen zihniyetin karşısında dik duracağız. Bunların amacına ulaşmasına asla izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullanan Yapıcı, “Alevi Sünni çatışmasına ortam hazırlayanlara meydanı bırakmayacağız” diye konuştu.

Malatya’da oyunlar oynanmakta olduğunu belirten Mahmut Yapıcı, “Bazı kişiler tarafından bir şeyler yapılmak istenmektedir. Alevi yurttaşların kapılarının işaretlenmesinin ardından Ermeni Kurtuluş Kilisesi Derneği’nin taşlı saldırıya uğraması tesadüf değildir. Bu da demektir ki bu ülkede sadece Alevilere karşı değil bu ülkenin bütün öteki halklarına karşı yaşanan olaylardır. Ortada bir zihniyet var bu halkı kışkırtıp karşı karşıya getirmeye çalışıyor. Ama bu ülkede yaşayan Alevi, Sünni, Ermeni, Süryani, Kürt’ü, Türk’ü bütün halklar bir araya gelmeli buna karşı tavır sergilemelidir” diye konuştu.

Mustafa YÜKSEL/ADIYAMAN

www.pirha.net/adiyaman-psakd-baskani-kapi-isaretleyen-zihniyete-karsi-halklar-birlik-olmali-video-92869.html

77 Total Views 1 Views Today

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*