İskoç Bilimadamı Stephen Sim, Nahçıvan’a Gezisini Açıklıyor

28 Kasım 2017 Vigen Avetisyan Haberleri, İnsanlar

İskoç bilimadamı Stephen Sim, şimdi Azerbaycan’ın işgal ettiği tarihi Ermeni toprakları olan Nahçıvan’a yaptığı ziyarette yaşanan tatsız tecrübeyi anlattı.

Sim’in 2006 yılı suçlamasıyla ilgili raporda uluslararası medyada yeterince yer bulmadığı için bu makalede Harut Sasunyan İskoç bilim adamının raporundan bazı önemli noktalar sundu.

Sim, Türk sınırında arabayla Nahçıvan’a geldiğini ve Ernjak vadisinde bulunan Abrakunis köyüne taşınacağını söyledi. Köy kilisesinin bulunduğu bir yerel çocuğa sorduğunda, oğlan boş bir araziye işaret etti.

Sim, daha sonra Ermenilere Aparank olarak bilinen Bananiyar köyünü ziyaret etti. Ona göre, 1970’li yıllara kadar “köyün merkezinde büyük bir ortaçağ kilisesinin kalıntıları vardı. Şimdi, kilise yerine bir cami burada duruyor. ”

Köyün kuzeybatı eteklerinde bulunan Norashen’de bir zamanlar iki Ermeni kilisesi ve mezar yeri vardı. Sim hem kilisenin hem de mezarlığın izlerini bulamadı.

Üçüncü gün Julfa’ya giderken Sim, Jugha mezarlığının kalıntılarını fark etti. “Taş döşeme taşlarla kaplı üç sırt ve bir tepe” gördü. Bütün mezar taşları ters çevrildi. ”

Ordubad’da Sim, ziyareti için bir polis sorguladı. Kişisel eşyaları da arandı. Ardından Nahçıvan şehrine gönderildi.

Sim’in bir sonraki durağı “Kiliseler, okullar, manastırlar, kütüphaneler ve Orta Çağ’ın sonlarında on binlerce nüfusu olan ufak bir Ermeni şehiriydi” diyen Shurut’du.

Krna köyü mahallesinde yerel Ermeni kilisesinin izleri yoktu. Aynı durum Gakh köyündeydi. Ayrıca Sim birkaç geçiciye Shurut köyündeki kilise hakkında bilgi vermiş ve yıkıldığını keşfetmiştir.

Sim, Shurut’tan ayrılır ayrılmaz, taksi şoförü Sim’e, köylülerin Julfa polisini çağırdığını ve kolluk kuvvetlerinin muhtemelen onu bir yerde beklediğini söyledi.

Gerçekten polis Sim’i bekliyor.

İskoç araştırmacı, “Polis taksiye bindi ve bir topografya haritası ve etnografik bir kitabı olup olmadığını sordu,” dedi. Olumsuz bir cevap aldıktan sonra polis çantasını çabucak aradı.

Julfa’da, Sim polis karakolunun yanında durduruldu ve çantası tekrar arandı. “Torbadaki gizli cepleri ararken tüm öğeleri çıkarıp dikkatlice teftiş ettiler. Sessizlikle 15 dakika sürdü. ”

Bir süre, Sim polis karakolunun salonunda kaldı, ardından Araz şehrinin arkasındaki bir bahçeye götürüldü. Sonunda polisler Sim’i serbest bıraktı.

Sim, işini sordu: ne kadar kazandığını, Nahçıvan’a olan ziyaretini kimin sponsorluğuna ve neden paraya kendi gezisinde harcadığını söyledi. Polis, titizlikle, Sim’in kayıtlarını ve dijital kamerasındaki tüm fotoğrafları kontrol etti. Nakhijevan şehrinde çekilen bir fotoğraf özellikle dikkatlerini çekti.

“Bahçede Momin Hatun’un mezarının önünde gördüğüm taş bir kiremitti. Çevresi sermayeye benzer taş mezar taşlarıyla çevrilidir. Bunlardan birinde çapraz kesik vardı. ”

Azerbaycan yetkilileri ona bunun bir haç olmadığını söylediler. Sim, bir Ermeni kitabında kiliseyi okuduğunu söyledi. Kızgınça, “Bu doğru değil. Bunlar yalanlar. Görüyorsun, Ermeniler her zaman aldatıyor, herkesi aldatıyorlar. ”

Ayrıca şunları kaydetti: “Nahçıvan’da, hiç bir Ermeni kilisesi olmadı. Hiçbir Ermeni burada yaşamadı, bu nedenle kiliseler nereden gelecek? “Azerbaycanlılar ayrıca” Azerbaycan’a nahoş niyetle geldiğinizi düşünüyoruz “dedi.

Sim, “belirli bir anlamda Azerbaycanlıların Ermenilere ve Ermeni temiz herşeye karşı tutumunu” Nahçıvan’a yapılan ziyaretin hoş olmayan izlenimlerine dikkat çekti. Rapor, Artsakh’taki Ermenilerin Azerbaycanlıların boyunduruğunda yaşamanın imkansız olduğunu gösteriyor.

Azerbaycanlılar İskoç gezginlerine karşı böyle bir tavır sergiliyorlarsa, Azerbaycanlılar kurtuluşundan önce Artsakh’ta yaşayan Ermenilere ne kadar kötü muamele ettiğini düşünün.

Ermeni mezarlığının imhası, Jougha, I. bölüm

Ermeni mezarlığının tahrip edilmesi, Jougha, II. Bölüm

Ermeni mezarlığının tahrip edilmesi, Jougha, III. Bölüm

ORIGINES SOURCE – allinnet.info/news/scottish-scientist-stephen-sim-describing-his-trip-to-nakhichevan/

98 Total Views 2 Views Today

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*