Պաքուի Մէջ Ապօրինաբար Պահուող Գերիներուն Ազատ Արձակման Վերաբերող Իրական Քայլերու Ձեռնարկելու Պահանջով Ցոյց Երեւանի Մէջ
Culture-Dativank Monastery in Artsakh Armenia
02 ՄԱՐՏ 2025 – ՀԱՅԱՍՏԱՆ:
28 փետրուարին Հայաստանի արտաքին գործոց նախարարութեան շէնքին դիմաց կայացաւ բողոքի հաւաք` Պաքուի մէջ ապօրինաբար պահուող հայ ռազմագերիներու ազատ արձակման պահանջով:
Ցուցարարները` Արցախի նախկին պետական նախարար Ռուբէն Վարդանեանի եւ ռազմաքաղաքական միւս ղեկավարներուն լուսանկարները պարզած, Հայաստանի իշխանութիւններուն ուշադրութիւնը հրաւիրեցին Ազրպէյճանի մէջ ապօրինաբար պահուող հայ ռազմագերիներու, պատանդներու շինծու դատավարութիւններուն եւ անոնց նկատմամբ խոշտանգումներուն վրայ:
Բողոքի ցոյցին ընթացքին լրագրողներուն հետ զրուցեց ՀՅԴ-ի անդամ, «Հայաստան» խմբակցութեան պատգամաւոր Քրիստինէ Վարդանեան` հարց տալով, որ ներկայ իշխանութիւնը ինչի՞ շուրջ բանակցութիւններ կը վարէ, մինչ հայ գերիները Պաքուի բանտին մէջ են:
«Դա բանակցութի՞ւն է, թէ յանձնուողականութիւն, դա բանակցութի՞ւն է, թէ՞ շանթաժ: Յիշեցնեմ, որ անցած տարի լուր հրապարակուեց, որ Արայիկ Յարութիւնեանը ցուցմունքներ է տուել, որոնք պէտք է հրապարակուէին, դրանից անմիջապէս յետոյ մենք ունեցանք տարածքային զիջում Տաւուշում, ու այդ ցուցմունքները այդպէս էլ չհրապարակուեցին: Մենք կարո՞ղ ենք ենթադրել, որ այդ շանթաժով են տեղի ունենում բանակցութիւնները: Արդեօք այս պայմաններում ամենատրամաբանական քայլն այն չէ, որ ցանկացած բան բանակցելուց, տարածք զիջելուց, զօրքերը յետ քաշելուց առաջ պէտք է նախապայման լինի Պաքւում պահուող բոլոր անձանց վերադարձը:
«Արարատ Միրզոյեանը Ռուբէն Վարդանեանի միջազգային իրաւապաշտպանի նամակը քանի՞ դիւանագէտի է ուղարկել, ուղարկե՞լ է ընդհանրապէս, թէ՞ չի ուղարկել: Հայաստանում հաւատարմագրուած դիւանագիտական ներկայացուցչութիւնները տեղեա՞կ են, որ Ռուբէն Վարդանեանին խոշտանգում են, նրա առողջական վիճակը վատթարանում է», հարց տուաւ Վարդանեան:
Քրիստինէ Վարդանեան շեշտեց, որ առհասարակ տեսանելի չէ, թէ իշխանութիւնները արդեօք կը զբաղի՞ն Պաքուի մէջ պահուող գերիներու վերադարձի հարցով, թէ՞ ոչ:
«Եթէ բանակցում են, պէտք է լինի փոխզիջում, ի՞նչ է զիջում Ազրպէյճանը: Տեղի ունեցողը շանթաժով ընթացող գործընթաց է, որտեղ Ազրպէյճանի բոլոր պահանջները բաւարարւում են: Եթէ ուզում էք տեսնել, թէ ի՛նչ տիպի բանակցութիւն է ընթանում, յիշէք, որ ընդամէնը 1,5 տարի առաջ որեւէ մէկը չէր խօսում Սահմանադրութեան փոփոխութեան մասին, հիմա Ազրպէյճանը Ալիեւի շուրթերով ուղիղ յայտարարում է, որ դա նախապայման է: Այս երկրում մի մարդ կայ, ով ուղիղ հասանելիութիւն ունի Ալիեւին, թող ասի գերիների հարցով նրան նամակ ուղարկե՞լ է, թէ՞ ոչ, շփւում են չէ՞ Ուաթսափով է, մէյլով է, չգիտեմ, թող ասի», ըսաւ պատգամաւորը:
Ցուցարարներուն տեղեակ պահուեցաւ, որ արտաքին գործոց նախարարութիւնը համապատասխան յայտարարութեամբ հանդէս եկած է, սակայն անոնք կասկածով մօտեցան, որովհետեւ շեշտեցին, որ խօսքով ու կոչերով ոչինչ կարելի է ձեռք բերել, պէտք է դիմել գործնական քայլերու:
Ցուցարարները  արտաքին գործոց նախարարութեան շէնքին քովէն ուղղուեցան դէպի Հայաստանի կառավարութեան շէնք, ապա բողոքի ցոյց կատարեցին Հայաստանի մօտ ՄԱԿ-ի գրասենեակին դիմաց: